Flippaus 10: Keittiösuunnitelma

Kuten edellisessä postauksessa luvattiin, nyt on vuorossa keittiösuunnitelman esittely. Taloyhtiön hallituksen kanssa käydyn seinänpurkuepisodin takia keittiösuunnitelman tekeminen ja keittiön tilaaminen viivstyi useita kuukausia, mutta kun seinä lopulta saatiin purettua, pistimme töpinäksi. Jo seuraavana päivänä keittiösuunnittelija tuli käymään kohteessa ja sen jälkeen keittiö saatiin pikaisesti tilaukseen. Totuttuun tapaan olimme jo itse pyöritelleet monenlaisia vaihtoehtoja päissämme ja paperilla, joten meillä olikin heti esittää oma ehdotuksemme suunnittelijalle. Lisäåksi kun olemme nopeita päätöksentekijöitä, kaikki yksityiskohdat saatiin nopeasti kasaan ja tilaus vetämään.

Keittiön ja olohuoneen välisen seinän purun jälkeen otimme vanhaa tiiliseinää näkyviin vähän laajemmaltakin alueelta. Tiilet on nyt putsattu ja niihin sivellään vielä saunasuoja.

Alla olevassa kuvassa näkyy koko tiilelle otettu alue, vielä ennen lopullista muotoilua ja tiilien putsausta. Kuvassa näkyy keittiön kapea ikkuna.

Olemme remontoineet aiemmin kaksi täysin samanlaista asuntoa (mutta peilikuvia tähän nykyiseen verrattuna) samasta taloyhtiöstä (Flippaus 3 ja Flippaus 8). Aiemmissa remonteissa keittiöstä tehtiin L:n muotoinen ja jääkaappipakastin on seissyt tiiliseinän edessä. Tällä kertaa lähdimme suunnittelemaan täysin erilaista keittiötä, eli keittiön peräseinälle tulee kaapistoja ja sen lisäksi tiiliseinää vasten tulee niemeke. Näin keittiö saadaan vielä enemmän osaksi olohuonetta muodikkaan saareke/niemekeratkaisun ansiosta, ja myös keittiössä oleva ikkuna pääsee valaisemaan paremmin myös olohuonetta. Valoisuuttahan asunnossa kyllä riittää, koska olohuone on talon kulmassa ja siellä on ikkunat kahteen suuntaan.

Tässä havainnekuva keittiöstä.

Keittiö tulee tähänkin kohteeseen Esan Levykalusteelta. Ovien ja muiden näkyvien osien värisävy on Batisti. Tasoihin panostimme tällä kertaa erityisesti ja ne ovat kvartsia. Vetimet ovat rosteria, samoin hana on himmeää terästä. Välitilalaatat meillä oli ostettuna jo valmiiksi, ja ne ovat pikkuisen erilaiset kuin piirustusohjelmalla piirretyt. Takaseinän kaapistojen paikat ovat pitkälti viemärin ja vesijohtojen sanelemat, ja muutenkinhan keittiö on aika kompakti. Niemekkeessä on uuni ja liesitaso, ja sen yläpuolelle tulee katosta roikkuva liesituuletin. Keittiöön saatiin mahtumaan kaikki mukavuudet ja siellä on hyvin sekä sälytys- että laskutilaa. Kuvasta poiketen niemekkeen kohdalla on siis vanhaa tiiliseinää näkyvissä. Muuten seinien sävynä on Tikkurilan Atlas, ja lautalattia maalataan Tikkurilan sävyllä Höyhen. Hyvin rauhallinen värimaisema on siis tulossa, johon vanha tiiliseinä tuo kyllä kivaa särmää..

Kiettiötoimitus on tulossa tammikuun lopussa, eli nyt meillä on muutama viikko aikaa rempata asuntoa muuten eteenpäin. Keittiön vanha lautalattia on jo purettu, sinne kun täytyy asentaa uusi lattia. Muualla asunnossa on myös vielä lattia kunnostamatta. Kylppäriäkin on jo remontoitu sen verran, että uusi kattopaneeli valoineen on asennettu. Kylppäri on remontoitu kymmenisen vuotta sitten, joten laatoituksiin ei kosketa, mutta muuten kylppäri menee uusiksi. Muuten asunto alkaa olla jo aika valmiin näköinen, kun kaikki seinät ja katot on maalattu, samoin väliovet ja ikkunanpuitteet ja osittain ovenkarmitkin. Kunhan asunnon lattia saadaan valmiiksi sekä kylppärin kalusteet vaihdettua, alkaa keittiötä lukuun ottamatta näyttää jo aika hyvältä. Eli toisin sanoen hommaa riittää vielä! 😀

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *